2017-09-22 17:00:00

podpłomyki pełnoziarniste

Kolejny przepis krótki, łatwy i przyjemny. Zwłaszcza, kiedy patrzy się z punktu widzenia człeka pałaszującego efekt końcowy zastosowania owego przepisu.

Podpłomyk jest jednym z najprostszych przykładów wypiekanego w domu pieczywa. Skład banalny i piękny w swojej prostocie.

Nie piszę, ile wody należy dodać, bo to zależy od typu mąki, jaki użyjecie. Najpierw nalewamy pół szklanki i później dolewamy podczas wyrabiania ciasta do momentu uzyskania zwartej, mało lepkiej masy, którą będziemy w stanie rozwałkować lub swobodnie rozciągnąć dłońmi na kształt płaskiego placka.

1

Jak to jest zrobione?

  • 2 szklanki mąki pełnoziarnistej
  • woda*
  • 0,5 łyżeczki soli
  • dodatkowo: ulubione zioła, oliwa, sól gruboziarnista, pieprz, miód

2

Piekarnik rozgrzewam do 200 stopni Celsjusza /ja piekę na kamieniu, ale gorąca blacha też da radę/.

Przesiewam mąkę, dodaję sól i wlewam około pół szklanki wody. Wyrabiam ciasto, dolewając po łyżce wody. Zagniatam i odstawiam na 15 minut pod ścierką.
Dzielę całe ciasto na 3-4 części i wałkuję je na placki. Tu jest moment, kiedy można nałożyć ulubione dodatki - u mnie są to zioła, sól, pieprz, choć klasyczny podpłomyk takowych nie zawiera. Możecie też lekko posmarować ciasto oliwą i dopiero posypać dodatkami.

Gotowe placki piekę 9-13 minut /zależy od grubości, jaką preferujecie/. Zewnętrzna warstwa powinna być twardawa i chrupiąca.

Najlepiej smakują gorące w towarzystwie miodu /moje ulubione/ i mleka!
Smacznego!

3

4

*patrz wstęp